Fortodol er knyttet til alvorlig leversvikt både i Norge, Sverige og Danmark, i to tilfeller med dødelig utgang. Legemidlet nimesulid er nå påvist i to bokser kjøpt i Norge.
Legemiddelverket og Mattilsynet har tidligere advart mot Fortodol (Advarer mot kosttilskuddet Fortodol). Kosttilskuddet markedsføres som mildt smertestillende. Det selges over internett og i helsekostbutikker. I følge innholdsfortegnelsen inneholder Fortodol gurkemeie.
Råd til forbrukere
- Slutt straks å ta kosttilskuddet Fortodol.
- Kontakt lege så snart som mulig dersom du merker et eller flere av følgende symptomer: Uvanlig tretthet, dårlig appetitt, gulfarging av hud og øyne, smerter i øvre del av magen, samtidig kvalme, oppkast eller mørkfarget urin. Informasjon om produktnavn, dose og eventuelle andre legemidler du har brukt er viktig. Ta hvis mulig med boksen til legen.
- Informer alltid legen din om all bruk av legemidler, naturlegemidler og kosttilskudd.
Forbrukere anbefales å levere produktet tilbake der hvor det er kjøpt.
Funn av nimesulid i Norge
I Norge er det meldt fem tilfeller av leversvikt som kan knyttes til inntak av Fortodol. Legemidlet nimesulid er nå påvist i to bokser med ulike produksjonsnummer innkjøpt i Norge. Den ene boksen ble brukt av en norsk pasient som døde av leversvikt. Analysene viser at de inneholder 42-44 mg nimesulid per kapsel.
I Sverige er det foreløpige meldt 11 tilfeller av leverbivirkninger, hvorav ett dødsfall. I Danmark er det meldt ett tilfelle av leversvikt.
Hva er nimesulid?
Nimesulid er et smertestillende og betennelsedempende legemiddel, såkalt NSAID. Det er kjent at nimesulid gir risiko for leverskade. Nimesulid er ikke godkjent i Norge eller Sverige. I noen europeiske land er nimesulid godkjent som legemiddel til korttidsbruk. I de land nimesulid fortsatt er godkjent er det mange begrensinger i bruken. Leverfunksjonen må følges nøye. I følge EMEA (Europeiske legemiddelkontor) skal nimesulid ikke kombineres med legemidler som er kjent for å påvirke leverfunksjonen, for eksempel paracetamol, og andre NSAIDs. Nimesulid skal brukes i så korte perioder som mulig, og ikke mer enn i 15 dager. Den maksimale anbefalte døgndosen av nimesulid er 100 mg 2 ganger daglig.
Hva har myndighetene gjort?
Mattilsynet har vært i kontakt med virksomheten/importøren som har iverksatt tilbaketrekking av produktet fra det norske markedet.
Se også saken hos Legemiddelverket Kosttilskuddet Fortodol kobles til dødelige leverbivirkninger.
Kontaktpersoner:
Spørsmål rettet til Mattilsynet:
Anne Kristi Sommer, tlf. 974 98 725/ 64 94 43 83
Rådgiver, seksjon omsetning til forbruker, Hovedkontoret.
Julie Tesdal Håland, tlf. 23 21 67 14.
Rådgiver, seksjon omsetning til forbruker, Hovedkontoret.
Spørsmål om bivirkninger – Legemiddelverket:
Forsker Gro Fossum, tlf.: 22 16 84 38
Avdelingsoverlege Steinar Madsen, tlf.:22 89 75 77, mobil: 917 02 377