I en ny doktorgradsavhandling er det gjort flere fôringsforsøk som viser at torsk har høyt potensial for å utnytte planteproteiner i fôret uten å forandre vekst og helse, såfremt planteråvarene er av høy kvalitet.
Ann-Cecilie Hansen disputerer 18. september for PhD-graden ved Universitetet i Bergen med avhandlingen: ”Effects of replacing fish meal with plant protein i diets for Atlantic cod (Gadus morhua L.).”
Proteinkilden til oppdrettsfisk har tradisjonelt vært fiskemel. I dag er de fleste fiskebestander utnyttet maksimalt, samtidig som den globale produksjonen av oppdrettsfisk har økt. Det er derfor press på oppdrettsindustrien til å finne andre og mer bærekraftige proteinkilder. Målet med denne doktorgraden har vært å evaluere potensialet for å bruke planteproteiner i fôret til torsk.
I avhandlingen er det gjort flere fôringsforsøk som viser at torsk har høyt potensial for å utnytte planteproteiner i fôret uten å forandre vekst og helse, såfremt planteråvarene er av høy kvalitet. 58% av fiskemelsproteinet kan erstattes av en blanding av soyaproteinkonsentrat og hvetegluten, og opptil 50% kan erstattes av en blanding av soyaproteinkonsentrat, bioprosessert soya og hvetegluten, uten at det påvirker veksten negativt.
Les hele saken på nettsidene til Universitetet i Bergen Mer bærekraftig fôr til oppdrettstorsk