Forsiden Kart over nettstedet Om Matportalen Kontakt oss Nyhetsbrev
Søk i Matportalen
Hold deg orientert
Abonnér på vårt nyhetsbrev
Nyheter som RSS-feed
Lær mer om mat
Søk i Matvaretabellen
Last ned Mat på Data
Undervisningsmateriell
Kostholdsråd
Nøkkelråd for mat og mosjon
Hva bør du ikke spise?
Hva bør du være forsiktig med?
Hva bør du spise mer av?
Råd til spesielle grupper
Sentrale emner
Blåskjellvarsel
Nøkkelhullet
Smittestoffer
Fremmedstoffer
Næringsstoffer
Tilsetningsstoffer
Naturlige gifter
Syk av maten?
Hygiene og mat
Merking av mat
Genmodifiserte matvarer
Emballasje og mat
Økologisk mat
Mat og helse
Kostholdsundersøkelser

Redaksjonen
E-post til redaksjonen





Advarer mot ulovlige slanke- og sportsprodukter
Bookmark and Share Skriv ut denne siden Utskriftsvennlig versjon  
Forfatter: Mattilsynet
Publisert: 19.09.2008
Sist oppdatert: 19.09.2008 - 13:25:22

Produktene kjøpes blant annet av personer vil øke sportsprestasjoner.
Mattilsynet gjentar advarsler mot ulovlige slanke- og sportsprodukter som inneholder stoffene synefrin og koffein etter at Fødevarestyrelsen har avdekket ulovlig salg av slike produkter i Danmark.

Fødevarestyrelsen advarer i en pressemelding mot ulovlige slanke- og sportsprodukter som inneholder en kombinasjon av stoffene synefrin og koffein. Produktene kan gi hjerte-kar lidelser, benskjørhet og skader på sentralnervesystemet.


Etterforskning i Danmark tyder på at denne type produkter fortsatt selges ulovlig til forbrukere.


Produktene kjøpes av personer som vil bruke det for å gå ned i vekt eller øke sportsprestasjoner. Produktene er av merket Olimp og selges under navn som "Thermo Speed Extreme", "Therm Line II" og "Lady Therm".


I følge Fødevarestyrelsen står stoffene oppført i ingredienslisten under deres riktige navn ”Coffein/koffein”, synphrine/synefrin, eller de kan være oppgitt som ekstrakter av ”situsfrukter/sitrus aurantium” eventuelt ”grønn te”. Det er ikke skadelig å spise sitrusfrukter eller å drikke grønn te. Slanke og sportsproduktene inneholder ekstrakter med meget høye konsentrasjoner av bestemte stoffer, og det er når disse stoffene kombineres, at det er skadelig.


Mattilsynet kjenner ikke til omfanget av et eventuelt skjult/ulovlig salg av slike produkter i Norge. Både synefrin og koffein er klassifisert som legemidler i Norge og Mattilsynet advarer generelt mot produkter som ulovlig inneholder legemiddelstoffer.


Les mer i pressemeldingen Fødevarestyrelsen advarer mod farlige sports- og slankepiller.


Kontaktpersoner i Mattilsynet:

Rådgiver Anne Kristi Sommer, Seksjon omsetning til forbruker, Hovedkontoret. Telefon 23216800/ 97498725 ,


Les også

Utforsk relaterte emner

Spør en ekspert

Hvordan kan jeg unngå småspising mellom måltider?

Les svaret

Flere besvarte spørsmål
Du er her:

Advarer mot ulovlige slanke- og sportsprodukter

Forfatter:

© Matportalen Kontakt Matportalen Om Matportalen