Hvorfor er det nesten bare pølser, hamburgere og boller å få på fastfood-markedet? Bransjen svarer selv at årsakene er at det er lett å tilberede, og raskt å servere. Men mye tyder på at trenden er i ferd med å snu, i følge Nofima.
SIFO og Nofima Mat er de to norske partnerne i prosjektet Nordic YoungHealth, som har som mål å øke tilbudet av sunnere mat for ungdom. Da er fastfood-markedet et riktig sted å sjekke ut nærmere. Forskerne har sett på hvilke muligheter som ligger til rette for å få flere sunne måltider inn i fastfood-markedet.
SIFO har besøkt skoleklasser, og gjennomført kvantitative undersøkelser, intervjuer og observasjoner. Målet var å finne ut om ungdom har mulighet til å gjøre valg, og om det er mulig å gjøre sunnere matvalg når man er på veien eller i farta. De har vært på bensinstasjoner, caféer og kiosker langs motorveier.
Bransjen selv oppgir flere årsaker til at usunne alternativer er mange. Pølser, hamburgere og boller kan holdes varme over lengre tid, uten at de blir ødelagt. Samtidig krever det lite kunnskap hos de ansatte, og det medfører lite avfall. Dessuten er de lette å spise i farta, de kan holdes i en hånd, når den andre er opptatt på rattet. Fett- og sukkerprodukter har dessuten lav pris.
Alternativet – frukt og grønnsaker – er vanskeligere for personalet å håndtere. Det er viktig at frukten er fersk og ser delikate ut. Bananer med brune flekker kjøper ingen. Dette medfører mer avfall og krever mer kunnskap om hygiene når det gjelder oppbevaring og tilbereding.
Les hele saken Pølser og boller – fordi det er lettvint på www.nofima.no