Forsiden Kart over nettstedet Om Matportalen Kontakt oss Nyhetsbrev
Søk i Matportalen
Hold deg orientert
Abonnér på vårt nyhetsbrev
Nyheter som RSS-feed
Lær mer om mat
Søk i Matvaretabellen
Last ned Mat på Data
Undervisningsmateriell
Kostholdsråd
Nøkkelråd for mat og mosjon
Hva bør du ikke spise?
Hva bør du være forsiktig med?
Hva bør du spise mer av?
Råd til spesielle grupper
Sentrale emner
Blåskjellvarsel
Nøkkelhullet
Smittestoffer
Fremmedstoffer
Næringsstoffer
Tilsetningsstoffer
Naturlige gifter
Syk av maten?
Hygiene og mat
Merking av mat
Genmodifiserte matvarer
Emballasje og mat
Økologisk mat
Mat og helse
Kostholdsundersøkelser

Redaksjonen
E-post til redaksjonen





Ny undersøkelse av fremmedstoffer i blåkveite
Bookmark and Share Skriv ut denne siden Utskriftsvennlig versjon  
Forfatter: Mattilsynet
Publisert: 16.04.2010
Sist oppdatert: 16.04.2010 - 12:25:34

(Foto: Eksportutvalget for fisk)
Nasjonalt institutt for ernærings- og sjømatforskning (NIFES) har ledet arbeidet med undersøkelser av fremmedstoffer i blåkveite. Resultatene fra den siste undersøkelsen er nå publisert og viser at det er stor sannsynlighet for at et parti blåkveite fangstet nordvest for Trænabanken og på eggakanten utenfor Lofoten vil overskride grenseverdiene for dioksiner og dioksinlignende PCB, og dermed ikke vil være tillatt å omsette.

Undersøkelsen er finansiert av Mattilsynet, Fiskeri- og Havbruksnæringens forskningsfond, Fiskeri og kystdepartementet og NIFES. Prøveinnsamlingen foregikk i 2006-2008 og bare i de periodene det var tillatt å fiske. 30 - 55 fisk ble samlet inn fra til sammen 27 stasjoner. Totalt ble 1288 fisk undersøkt.


Undersøkelsen viser at gjennomsnittsverdiene for hver av de 27 stasjonene var under tillatt grense for fremmedstoffene kvikksølv og dioksiner og dioksinlignende PCB. I enkelte fisk ble det imidlertid påvist overskridelser av grenseverdiene.


Resultater og beregninger fra disse undersøkelsene viser at det er stor sannsynlighet for at et parti blåkveite fangstet nordvest for Trænabanken og på eggakanten utenfor Lofoten vil overskride grenseverdiene for dioksiner og dioksinlignende PCB, og dermed ikke være tillatt å omsette til forbruker. Spesielt sårbare grupper bør gjøre seg kjent med Mattilsynets kostholdsråd for fisk og sjømat som finnes på www.matportalen.no. Se kostholdsråd til Gravide og Ammende


- Med de basisundersøkelsene som NIFES nå gjennomfører, vil Mattilsynet få et solid grunnlag for sin forvaltning, sier Friede Andersen, seksjonssjef for seksjon for fisk og sjømat i Mattilsynet. Det prøvematerialet vi har hatt tidligere har vært både begrenset og lite systematisk innsamlet. Vi ser derfor meget positivt på at det nå gjennomføres omfattende undersøkelser som gir oss en oversikt over fremmedstoffer i villfanget fisk. Dette vil også være en en fordel for alle forbrukere som spiser norsk sjømat.


Mattilsynet understreker at alle aktørene i matkjeden har et selvstendig ansvar for at de produktene som omsettes er trygge. Mattilsynet bidrar til å sikre at aktørene tar dette ansvaret alvorlig gjennom både informasjons- og tilsynsvirksomhet.


Les mer om resultatene fra denne undersøkelsen på NIFES' nettsider. Overskridelser hos blåkveite - Rapport fra basisundersøkelser


Se også saken fra Fiskeri- og kystdepartementet Undersøkelse av fremmedstoffer i blåkveite


Kontaktperson i Mattilsynet

Friede Andersen, seksjonssjef, fisk og sjømat, hovedkontoret, mob: 415 70 535


Les også

Utforsk relaterte emner

Spør en ekspert

Hvordan kan jeg unngå småspising mellom måltider?

Les svaret

Flere besvarte spørsmål
Du er her:

Ny undersøkelse av fremmedstoffer i blåkveite


Forfatter:

© Matportalen Kontakt Matportalen Om Matportalen