Forsiden Kart over nettstedet Om Matportalen Kontakt oss Nyhetsbrev
Søk i Matportalen
Hold deg orientert
Abonnér på vårt nyhetsbrev
Nyheter som RSS-feed
Lær mer om mat
Søk i Matvaretabellen
Last ned Mat på Data
Undervisningsmateriell
Kostholdsråd
Nøkkelråd for mat og mosjon
Hva bør du ikke spise?
Hva bør du være forsiktig med?
Hva bør du spise mer av?
Råd til spesielle grupper
Sentrale emner
Blåskjellvarsel
Nøkkelhullet
Smittestoffer
Fremmedstoffer
Næringsstoffer
Tilsetningsstoffer
Naturlige gifter
Syk av maten?
Hygiene og mat
Merking av mat
Genmodifiserte matvarer
Emballasje og mat
Økologisk mat
Mat og helse
Kostholdsundersøkelser

Redaksjonen
E-post til redaksjonen





Babymat er ikke i tråd med anbefalingene
Bookmark and Share Skriv ut denne siden Utskriftsvennlig versjon  
Forfatter: Helsedirektoratet
Publisert: 02.05.2010
Sist oppdatert: 30.04.2010 - 15:27:22

(Foto: Helsedirektoratet)
Flere nye babymatprodukter inneholder kumelk og markedsføres til bruk fra 6 måneder. Kumelk ikke er anbefalt før fra tidligst 10 måneders alder, og da i små mengder.

- Vi har fått flere henvendelser fra helsesøstre om disse produktene. Vi synes det er ugunstig at produkter som ikke er i henhold til anbefalingene finnes på markedet, sier avdelingsdirektør Henriette Øien i Helsedirektoratet.


De nye barnematproduktene med yoghurt som er merket til bruk fra 6 måneders alder, inneholder fruktpuré og 15-35 prosent yoghurt.


Forvirrende

Foreldre, helsesøstre og andre som gir kostholdsveiledning opplever det som forvirrende å forholde seg til produkter som ikke er i tråd med anbefalingene.


De aktuelle produktene er ikke strid med gjeldende regelverk. Helsedirektoratet vil likevel oppfordre produsentene til å holde seg til de offisielle anbefalinger for spedbarnsernæring.


Ikke heldig for barnet

- Ifølge anbefalingene kan mindre mengder kumelk brukes i matlaging mot slutten av det første leveåret. Det vil si fra cirka 10 måneders alder. Fra denne alderen kan også noe syrnet melk og yoghurt gis, helst sammen med kornvarer eller som dessert, sier Øien.


Det er ikke heldig at barn under 10 måneder får i seg kumelk fordi melk og melkeprodukter kan fortrenge jernrike matvarer og føre til jernmangel.


Les mer i rapporten Anbefalinger for spedbarnsernæring på Helsedirektoratets nettsider


Les mer i brosjyren Mat for spedbarn på Helsedirektoratets nettsider


Se forskriften om bearbeidet barnemat på Lovdata.no


Kontaktperson i Helsedirektoratet:

Helsedirektoratets pressevakt


Les også

Utforsk relaterte emner

Spør en ekspert

Hvordan kan jeg unngå småspising mellom måltider?

Les svaret

Flere besvarte spørsmål
Du er her:

Babymat er ikke i tråd med anbefalingene

Forfatter:

© Matportalen Kontakt Matportalen Om Matportalen