Naturlige gifter/biotoksiner er et stort, nytt og ekspansivt område, som det blir stadig mer fokus på internasjonalt og nasjonalt. Biotoksiner består av mange forskjellige toksiner fordelt på flere grupper som mugggifter, algegifter i marine- og ferskvannsmiljø, plantegifter, storsopp gifter og biogene aminer.
Eksempler på problemstillinger
Algegifter i krabber, som tidligere bare var et problem i blåskjell og andre skjell. Cyanider i bambusskudd, cassava og andre matplanter på det norske marked som kan forårsake helseskade. Lektiner i belgfrukter og solanin i poteter er andre eksempler på plantegifter. Mugggifter kan være tilstede i en rekke matvarer, som korn, kornprodukter, nøtter, tørkede frukter, kaffe, fruktjuicer, vin, øl, melk, ost og enkelte kjøtt og fiskeprodukter. Matsopp som forveksles med giftig sopp kan gi akutte alvorlige helseskader. Mange matsopper inneholder også gifter som fjernes ved forvelling. Biogene aminer som kan gi allergiske reaksjoner er et mikrobiologisk mål på kvalitet ved eksport/import av fisk, men finnes også i oster, vin og andre matvarer.
Jord/fjord til bord-vurderinger for reduksjon av helseskadelige biotoksiner i mat
I motsetning til fremmedstoffer (miljøgifter, pesticider, tilsetningsstoffer oa.) som tilføres naturen og hvor innhold kan reduseres ved å iverksette mindre utslipp, så dannes biotoksiner naturlig av organismene selv og finnes i et stort spekter av matvarer som vegetabilier, fisk, skjell, skalldyr, kjøtt, ost og melk. Reduksjon eller forebygging av innhold av biotoksiner i mat må gjøres på forskjellige måter avhengig av hvilken biotoksingruppe og matvaregruppe det er snakk om.
Hygienetiltak kan redusere innhold av muggifter og bakterietoksiner. Egnede hygiene tiltak for produksjon og lagring av fisk og andre aktuelle matvarer kan senke innhold av biogene aminer. Gifter i matplanter kan reduseres ved utvelgelse eller foredling til plantearter som inneholder mindre mengder toksin. Bruk av GMO uten fokus på innhold av biotoksiner kan resultere i økt innhold av toksiner i produktene. Tilberedning av maten er også viktig.
Forekomst av algegifter i sjømat må reduseres ved at en følger forekomst av giftige alger langs kysten. Algegifter i ferskvann må følges på samme måte.
Kostholdsråd
For å ta vare på vitaminer og andre viktige næringsemner i maten, så er det en trend i dag mot å tilberede grønnsaker med lite varmebehandling. En del gifter i matplanter kan imidlertid reduseres eller fjernes ved varmebehandling, men norske forbrukere mangler ofte kunnskap om nødvendig varmebehandling av importerte matvarer. Eksempler er lektiner i belgfrukter, cyanider i flere grønnsaker og gifter i matsopp som kan fjernes ved en eller flere forvellinger.
Les mer om Naturlige toksiner hos Folkehelseinstituttet.